گیاهان آپارتمانی

 شاید بیشترمان ندانیم کدامیک از گلها و گیاهان آپارتمانی مناسب ماست. خیلی از ما عاشق گل و گیاهیم اما وقت عمل که می‌رسد، به خاطر نبودن امکانات یا دردسرهای نگهداری از گیاهان، عطای این کار را به لقایش می‌بخشیم. البته بیشترمان این تجربه را داریم که گیاه زیبایی بخریم و بعد از چند روز یا چند هفته شاهد ذره‌ذره خشک‌شدنش باشیم. گاهی این تجربیات باعث می‌شوند به این نتیجه برسیم که نگهداری از گل‌ها کار ما نیست. اما نکته این‌جاست که نگهداری از گیاهان چند اصل مهم دارد که یکی از آن‌ها فضای منزل است که به راحتی قابل‌تغییر نیست. در نتیجه بهترین کار این است که گل و گیاه مناسب آپارتمان محل سکونتمان را درست انتخاب کنیم.

روزگاری بود که بیشتر ما در خانه‌های ویلایی زندگی می‌کردیم و می‌توانستیم گل‌هایمان را توی باغچه نگهداری کنیم. اما این دلیل نمی‌شود که حالا که بیشترمان به آپارتمان‌نشینی روی آورده‌ایم، از وجود گل‌ها و فوایدشان غافل شویم. در واقع ما می‌توانیم آپارتمان‌ها را به چند دسته تقسیم کنیم: آپارتمان‌های بدون تراس و کم‌نور، آپارتمان‌های بدون تراس و پرنور، و در نهایت، آپارتمان‌های تراس‌دار که در دو جهت شمالی و جنوبی قرار دارند. با در نظر گرفتن این طبقه‌بندی و انتخاب مناسب گیاهان، گل‌هایمان عمر بیشتری خواهند داشت و رنگ و بویی تازه به فضا خواهند بخشید.

گیاهان آپارتمانی بدون تراس و کم‌نور:

گیاهان آپارتمانی سایه دوست

سوسن صلح یا اسپاتی فیلوم

«اسپاتی فیلوم» گیاهی است با برگ‌های پهن و گل‌های سفید و زیبا که در نور کم هم دوام می‌آورد و در طول هفته فقط به یک بار آب نیاز دارد. در نتیجه این گیاه برای آدم‌های فراموشکار و کسانی که زیاد در خانه نیستند و یا مدام به سفر می‌روند، یک انتخاب بی‌نظیر است.

مهناز از آپارتمانی ۱۳۰ متری در شهرک اکباتان:

چند وقتی می‌شه که دنبال یه گل یا گیاه مناسب برای عوض کردن حال و هوای سرویس بهداشتی می‌گردم ولی گزینه‌ی خوبی پیدا نکردم! تا حالا از چند گل استفاده کردم که بعد از  چند روز کاملاً خشک شدن!

اسپاتی‌فیلوم‌ها مزیت فوق‌العاده‌ دیگری هم دارند که دانستنش جالب خواهد بود. این گیاهان آپارتمانی زیبا زیر نور لامپ‌های فلورسنت خوب رشد می‌کنند و زنده می‌مانند، در نتیجه می‌توان از آن‌ها در سرویس‌های بهداشتی هم استفاده کرد و جلوه‌ منحصربه‌فردی به این فضاها بخشید.

سانسیویریا یا گیاه مار

گیاه «سانسیویریا» که به گیاه مار یا شمشیری هم معروف است با برگ‌های سرسخت و بلندش ظاهر پرابهت و متفاوتی دارد که آن را مناسب دکوراسیون‌های مینیمال می‌کند. سانسیویریا در برابر نور کم صبور است و به درد آن دسته از آدم‌هایی می‌خورد که کم‌نور بودن آپارتمانشان را بهانه می‌کنند. سانسیویریا برخلاف سوسن صلح زودبه‌زود تشنه می‌شود، بنابراین هر روز که از سرکار می‌رسید باید سری هم به این گیاه زیبا بزنید.

در عوضِ این رسیدگی، سانسیویریا شب‌ها دی‌اکسیدکربن خانه را جذب می‌کند و اکسیژن تولید می‌کند. پس به همین راحتی هوای آپارتمانتان تصفیه می‌شود و خواب بهتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
طرح های جدید کاغذ دیواری برای اتاق‌های مختلف خانه

نکتهچندسالی است که پای آلوئه ورا به زندگی خیلی‌هایمان باز شده، چه به صورت گل و چه به صورت خوراکی و یا در مواد بهداشتی. البته کمتر پیش می‌آید که از این دسته از گیاهان آپارتمانی به عنوان یک گیاه زینتی استفاده کنیم. آلوئه ورا گیاه زیبایی برای استفاده در خانه نیست، اما مقاومت و سرسختی‌اش باعث می‌شود برای آدم‌های پرمشغله یا سربه‌هوا و کسانی که زیاد سفر می‌کنند، گزینه مناسبی باشد. نگهداری از آلوئه ورا خیلی زود نتیجه می‌دهد. رشد سریع و حس خوبی که به ساکنان خانه می‌دهد باعث می‌شود که این گیاه دوست داشتنی و کم توقع، خیلی زود جای خودش را در دل ما باز کند.

گیاهان آپارتمانی بدون تراس و پرنور:

فیکوس بنجامین

درختچه‌ پرپشت و سرسبز «فیکوس بنجامین» حال‌وهوای آپارتمان را از این رو به آن رو می‌کند و شاید بتوان گفت همین رشد سریعش عاملی برای صرفه‌جویی در خرید گل و گیاهان دیگر است! همان‌طور که از این طبقه‌بندی مشخص است، این درختچه‌ها به نوری متوسط احتیاج دارند، در نتیجه بیشتر برای آپارتمان‌های پرنور مناسب‌اند. از نظر نیاز به آب هم فیکوس بنجامین در رده‌ متوسط قرار دارد. برای اینکه این درختچه‌ها خوب رشد کنند، به مراقبت نسبتاً زیادی احتیاج دارند؛ پس بهتر است قبل از خرید این گیاه خوب تحقیق کنید تا با صحنه‌ تراژیک و غم‌بار خشک‌شدنشان روبه‌رو نشوید.

کالانکوئه تیرسیفلورا

« کالانکوئه تیرسیفلورا» اسم یک بازیکن آفریقایی نیست! برخلاف اسم عجیب‌وغریبش، این گیاه سبز و قرمز، گلی جذاب و جمع‌وجور است که نگهداری از آن دردسر کمی دارد. کالانکوئه تیرسیفلورا در معرض نور مناسب و حتی نور مستقیم، حسابی رشد می‌کند. اما شاید عجیب باشد که این دسته از گیاهان آپارتمانی حتی در محیط‌های داخلی و بسته هم به ثمر می‌نشیند. نکته‎ جالب دیگر مقاومت این گل در برابر هوای خشک یا حرارت زیاد است که باعث می‌شود برای زندگی آپارتمان‌نشینی، گزینه‌ فوق‌العاده‌ای باشد.

بنفشه‌ آفریقایی

بنفشه‎ آفریقایی را خیلی‌هایمان می‌شناسیم و در خانه‌هایمان استفاده می‌کنیم. علت اصلی پرطرفدار بودن این گل، رنگ و لعابی است که به دکوراسیون می‌بخشد، اما پای دلیل دیگری هم در میان است؛ بنفشه‌ آفریقایی یکی از گل‌های کم‌زحمت و بی‌دردسر است.

به جز نور کافی و طبیعی، این گیاه از ما یک انتظار دارد، هفته‌ای یک مرتبه آب! در عوض عطر خوش بنفشه‌ آفریقایی کاری می‌کند که بعد از یک روز کاری طولانی، خستگی از تنمان بیرون برود.

تا این‌جا چند گل و گیاه مناسب برای آپارتمان‌های بدون تراس را معرفی کردیم. البته اگر دنبال گل‌های کم‌خرج‌تری باشیم، راه‌های دیگری هم وجود دارد!

مرجان از آپارتمانی ۷۰ متری در مجیدیه:

چندتا گلدون خریدم که اکثراً خشک شدن. بعداً فهمیدم دلیلش این بوده که دیوار پشت گلدون‌ها داغ بوده و باعث سوزوندن گل‌ها شده! خیلی راحت می‌شه گل ها رو قلمه زد، بنابراین دیگه گل نمی‌خرم. الان گیاه‌های گندمی و قاشقی دارم که توی هال هستن و نور غیر مستقیم بهشون می‌خوره. هر دو روز یه بار هم بهشون آب میدم.

قلمه‌ زدن گل‌ها یکی از کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای جان بخشیدن به دکوراسیون خانه است که دردسر زیادی هم ندارد. البته اگر تصمیم گرفتید به خریدن گل و گیاه ادامه دهید، باید مطمئن شوید که گلدان‌ها با دیوارهای داغ در تماس نیستند!

بیشتر بخوانید
آشپزخانه مرتب: برای داشتن آشپزخانه‌ای تمیز و منظم چه کار کنیم؟

گیاهان آپارتمانی تراس‌دار:

اگر آپارتمانتان تراس‌ دارد و می‌توانید از فضای تراس استفاده کنید، دستتان برای انتخاب گل و گیاه بازتر است.

اصل طلایی برای انتخاب گیاهانی که قرار است در تراس استفاده کنید:

 گیاهی انتخاب کنید که در برابر گرما مقاوم باشد.

البته اگر تراستان رو به خیابان است باید گیاهی به خانه ببرید که در برابر گردوغبار هم مقاومت زیادی دارد. قبل از هرکاری باید ببینید تراستان شمالی است یا جنوبی.

تراس‌های شمالی

تراس‌های شمالی گزینه‌های محدودتری برای انتخاب گیاهان آپارتمانی دارند. برای این تراس‌ها می‌توانید از گل‌های فیل گوش (کالادیوم)، پیچک و هوستا استفاده کنید. یکی از بهترین گزینه‌ها برای تراس‌های شمالی انواع مختلف بگونیا است.

گیاهان گل‌دار بگونیا که خیلی زود به تراس آپارتمان رنگ‌های مختلف می‌بخشند و ظاهرش را زیرورو می‌کنند، مراقبت نسبتاً زیادی می‌خواهند که در نتیجه، رفت و آمدتان را به تراس بیشتر خواهند کرد. این گیاه گونه‌های متعددی دارد که هرکدام به رسیدگی‌های ویژه‌ای احتیاج دارند.

تراس‌های جنوبی

اگر آپارتمانتان جنوبی است و نور بیشتری دارد، گزینه‌هایتان هم بیشتر خواهد بود. از جمله گیاهان مناسب برای تراس‌های جنوبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

درختچه‌های نارنج

نارنج درختی است که خزان ندارد و در تمام طول سال فضای تراس را سبز و زنده نگه می‌دارد. فقط باید مراقب باشید که درختچه‌ نارنجتان خشک نشود. این درختچه انواع مختلفی دارد که هرکدام به مراقبت‌های ویژه‌ای احتیاج دارند.

یوکای باغچه‌ای

این گیاه همیشه‌سبز خوشه‌های بزرگی از گل‌های سفید یا بنفش دارد و می‌تواند به اندازه‌ یک درخت کوچک رشد کند. یوکای باغچه‌ای به آفتاب کامل نیاز دارد و برای تراس‌های جنوبی بهترین گزینه است.

پیراکانتا

این درختچه در فصل پاییز شاخ وبرگ رنگارنگی دارد و در تمام فصول سال هم سبز است. البته باید مواظب شاخه‌های تیغ‌دارش باشید!

مهم نیست در چه خانه‌ای زندگی می‌کنید و چقدر فضا و نور دارید؛ همیشه راهی برای استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی محل سکونت شما وجود دارد، حتی در کم‌نورترین آپارتمان‌ها! اگر قصد اسباب کشی دارید و کلی گل و گیاه زینتی در آپارتمان نگهداری می‌کنید می‌توانید از قبل چند نکته را درباره‌ جابجایی گل‌ها و گیاهان در اسباب کشی به آدرس جدید بخوانید تا آسیبی به این موجودات دوست‌داشتنی وارد نشود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*