آشپزخانه یکی از محیط‌های خانه است که باید هر روز به آن رسیدگی و توجه کنیم. البته به جای نظافت آشپزخانه بعد از هر وعده غذایی، می‌توانیم آن را در فقط ۱۵ دقیقه مرتب کنیم. در این مطلب قصد داریم یکی از فرآیندهای سریع و موثر تمیز کردن آشپزخانه را با هم مرور کنیم.

نظافت آشپزخانه

وسایل موردنیاز برای نظافت آشپزخانه

  • سطل زباله
  • جعبه یا سبد برای لوازمی که جایشان در آشپزخانه نیست.
  • صابون یا مایع ظرفشویی
  • اسکاچ و پارچه‌ی ظرفشویی
  • فرچه‌ای برای کندن تکه غذاهای چسبیده به ظروف
  • جارو یا تی

قبل از شروع نظافت آشپزخانه

قبل از دست به کار شدن، بهتر است تمام وسایل موردنیاز را فراهم کنیم. جمع کردن این موارد باعث می‌شود که هنگام کار، حواسمان پرت نشود. پیدا کردن مایع ظرفشویی، پارچه یا اسکاچ مناسب، ممکن است بیشتر از آن چه که فکر می‌کنیم زمان ببرد. پس این قسمت را دست‌کم نگیریم و تمام آن چه که نیاز داریم را یکجا جمع کنیم.

قدم اول

در قدم اول، سینک ظرفشویی را با آب داغ و کف پر می‌کنیم. اگر سینک دوبل (یا دو لگن) دارید، از طرفی که آشغال‌گیر ندارد استفاده کنید. چون در این حالت، می‌توانید باقی‌مانده غذاهای روی ظروف را سریع‌تر و تمیز کنید. می‌توانیم یک ظرف کثیف را هم کنار بگذاریم تا هنگام شست‌وشوی باقی ظروف، تکه‌های چسبیده‌ی غذا را روی آن خالی کنیم.
ظرف‌هایی که باید کمی خیس بخورند را توی آب بگذاریم. در این قدم بهتر است ظرف‌هایی را انتخاب کنیم که می‌دانیم شستن آن‌ها برای خودمان (یا ماشین ظرفشویی) سخت‌تر از بقیه است. ظروف کثیف‌تر را در پایین سینک بگذاریم. ظرف‌های بزرگ‌تر مثل ماهیتابه و قابلمه را با آب داغ و کفی پر کنیم و آن‌ها را روی پیشخوان بگذاریم تا خیس بخورند.

قدم دوم

در زمانی که ظرف‌ها درون آب هستند، به سراغ بقیه‌ی آشپزخانه برویم و چیزهای دورریختنی کف آشپزخانه، روی کابینت‌ها و درون قفسه‌ها را برداریم. فعلاً به لوازمی که نباید در آشپزخانه باشند، فکر نکنیم و فقط آشغال‌ها را جمع کنیم.
بعد از برداشتن زباله، به سراغ لوازمی که جایشان در آشپزخانه نیست می‌رویم. تمام این وسایل و لوازم را درون یک سبد بگذاریم. اگر کسی را داریم که می‌تواند کمک کند، این سطل را به او بدهیم تا هر کدام از وسایل را سر جای خودش بگذارد. در غیر این صورت، سبد را کنار بگذاریم. کار نظافت آشپزخانه را به دلیل قرار دادن این لوازم در جای مناسب خودشان متوقف نکنیم.

قدم سوم

در قدم بعدی، باید به سراغ لوازم آشپزخانه برویم که در جای مناسب خودشان نیستند. در این بخش، نباید کل یک کابینت یا کشو را مرتب کنیم. بلکه فقط باید وسیله‌ای که در جای خودش نیست را به جایی که به آن تعلق دارد برگردانیم.

قدم چهارم

نظافت آشپزخانه

در این مرحله از نظافت آشپزخانه باید ظرف‌ها را بشوریم. اگر ماشین ظرفشویی داریم، ظروف را داخل آن می‌چینیم. اگر هم ماشین ظرفشویی نداریم یا نمی‌خواهیم از آن استفاده کنیم، ظروف را باید خودمان بشوییم. این حالت، مسلماً وقت بیشتری خواهد برد. اگر امکان دارد، خوب است از کمک دیگر اعضای خانواده هم استفاده کنیم. هر کدام از مسئولیت‌های اصلی شستن، آب کشیدن، خشک کردن و قرار دادن ظروف را می‌توانیم به بقیه بسپاریم. این می‌تواند فرصت مناسبی هم برای یک گفت‌وگوی کوچک خانوادگی باشد. آب کثیف را خالی کنیم و اگر از یک ظرف دیگر برای جمع کردن تکه‌های غذا استفاده کردیم، آن را هم خالی و تمیز کنیم.

قدم پنجم

اکنون باید لوازم الکتریکی، سینک، اپن و کابینت‌ها را تمیز کنیم. البته منظور از تمیز کردن، فقط دستمال کشیدن روی سطوح دم دستی است. به عنوان مثال، نباید مایکروویو را باز کنیم و درون آن را هم تمیز کنیم. بلکه فقط به شکلی سریع، بدنه آن را با دستمالی مرطوب، تمیز می‌کنیم.

قدم ششم

حالا باید کف آشپزخانه را تمیز کنیم. از جارو، تی یا جاروبرقی (بسته به نوع سطحی که کف آشپزخانه دارد.) برای تمیز کردن استفاده کنیم.

قدم آخر در نظافت آشپزخانه

در آخرین قدم هم باید سطل زباله را بیرون ببریم و خالی کنیم.

  • خانه هر چقدر که بزرگ‌تر باشد، فرآیند نظافت آشپزخانه آن هم طولانی‌تر خواهد شد. البته در این صورت، ما یک مزیت بزرگ هم داریم: هر چه تعداد آدم‌هایی که ظرف کثیف می‌کنند بیشتر باشد، تعداد کسانی که باید کمک کنند هم بیشتر خواهد بود! ما می‌توانیم نظافت آشپزخانه را به یک سنت دورهمی و خانوادگی تبدیل کنیم. علاوه بر این با تقسیم کار بین اعضای خانواده می‌توانیم آشپزخانه را در زمانی کوتاه‌تری تمیز کنیم.
  •  از اعضای خانواده بخواهیم که بعد از هر وعده غذایی، تکه‌های چسبیده به ظروف خود را پاک کنند و آن‌ها را آب بکشند. این کار کوچک زمان زیادی نمی‌برد، اما باعث می‌شود که شستن آن‌ها بسیار راحت‌تر شود.
  • قبل از غذا پختن، سینک ظرفشویی را از آب داغ و مایع ظرفشویی پر کنیم. با پیش رفتن در مراحل مختلف پخت‌وپز، ظروف کثیف و استفاده‌شده را درون سینک بگذاریم تا مانع چسبیدن مواد اضافی و غذا به آن‌ها شویم.

 

دورهمیمی‌توانیم یک لیست موزیک مخصوص تمیز کردن خانه داشته باشیم و اجازه دهیم که هر کدام از اعضای خانواده، آهنگ موردعلاقه خودشان را به این لیست اضافه کنند. اگر کودکان احساس کنند که تأثیر مهمی در انجام کار دارند، با شور و شوق بیشتری کمک می‌کنند. اجازه دادن به آن‌ها برای انتخاب آهنگ‌ها و موسیقی هنگام کار، می‌تواند یکی ار راه‌های نشان دادن این موضوع باشد.

 

توضیحات بالا برای نظافت آشپزخانه به صورت روزانه مناسب است اما می‌توانیم از آن برای زمانی که مهمان فوری و به دور از انتظار داریم هم استفاده کنیم. با این وجود، آشپزخانه هم مانند دیگر بخش‌های خانه باید هراز چندگاهی به صورت اساسی تمیز شود و این نظافت روزانه نباید جای تمیز و مرتب کردن دقیق و کامل آشپزخانه را بگیرد.

منبع: آدرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*