شاید خیلی از ما دوست نداشته باشیم که برای هزینه لوازم خانگی تعمیرات آن را به دست متخصصان بسپاریم و تمایل داریم که خودمان به دست به کار شویم. ولی هر چه دستگاه‌ها پیشرفته‌تر می شوند باید از تعمیرکاران و متخصصان آن کمک بگیریم و اینجاست که هزینه لوازم خانگی خودش را نشان می دهد و دیر یا زود، زمانی خواهد رسید که هزینه لوازم خانگی و تعمیراتش ممکن است با قیمت خرید یکی از آن‌ها برابر شود! به همین خاطر، بهتر است تا جایی که می‌توانیم خودمان روش‌های کاربردی و کوچک ولی موثری برای مراقبت از این لوازم داشته باشیم. در این مطلب می‌خواهیم ترفندهایی با هزینه‌های کم برای نگهداری و مراقبت مناسب از لوازم خانگی را با هم مرور کنیم.

۱. درزگیر پلاستیکی یخچال را تمیز کنیم.

عمر مفید یخچال‌ها و فریزرها، کمی بیشتر از ۱۰ سال است. برای این که بتوانیم استفاده از آنها را به بالاترین حد خود برسانیم و در هزینه لوازم خانگی نیز صرفه جویی کنیم بهتر است که درزگیرهای پلاستیکی دور درهای یخچال و فریزر را به صورت مرتب بررسی کنیم. باید هر چند وقت یک بار، نظافت آن‌ها را انجام دهیم و با استفاده از کمی صابون و آب و یک حوله خشک، پس‌مانده‌های غذا و دیگر مواد خوراکی را از روی آن‌ها جمع کنیم. این کار باعث می‌شود که درها محکم بسته شوند و هوای خنک یخچال فقط درون آن باقی بماند.

۲. نظافت فضای داخل مایکروفر را انجام دهیم.

در زندگی‌ شلوغ امروز، استفاده از مایکروفر ممکن است بسیار زیاد شود و به همین خاطر نظافت آن هم باید به همین اندازه بیشتر شود. در یک کاسه مقاوم در برابر اشعه‌های مایکروفر، آب و تکه‌های لیمو قرار دهیم و آن را درون دستگاه به جوش بیاوریم. این نظافت از طریق بخار، باعث می‌شود که دستمال کشیدن فضای درون مایکروفر بسیار راحت شود.

۳. بوی نامطبوع ماشین ظرف‌شویی را از بین ببریم.

برای از بین بردن بوی نامطبوعی که در فضای ماشین ظرفشویی وجود دارد، می‌توانیم یک فنجان سرکه را درون دستگاه پخش و آن را روشن کنیم. این کار را باید زمانی که هیچ ظرفی درون ماشین وجود ندارد، انجام دهیم. اگر می‌خواهیم هیچ‌وقت بوی بدی درون ماشین ظرفشویی ما وجود نداشته باشد، بهتر است این کار را حداقل هفته‌ای یک بار انجام دهیم.

هزینه لوازم خانگی

۴. فیلتر هوای سیستم تهویه را برای کاهش هزینه لوازم خانگی تمیز یا تعویض کنیم.

فیلترهای سیستم‌های تهویه خانه را باید بین ۲ تا ۴ هفته یک بار عوض کنیم. این کار باعث می‌شود که جریان هوای بهتر و موثرتری در خانه‌مان وجود داشته باشد. می‌توانیم با استفاده از جاروبرقی، گرد و خاک و کثیفی‌های آن را از بین ببریم. البته اگر میزان کثیفی به حدی است که با یک گردگیری ساده نمی‌توانیم نظافت آن را انجام دهیم، بهتر است که سراغ فیلترهای جدید برویم. برخی فیلترهای یک‌بارمصرف نیز وجود دارند که می‌توانیم به راحتی آن‌ها را جدا و با فیلترهای جدید تعویض کنیم. طبیعتا هزینه تغییر فیلتر بسیار ناچیزتر از هزینه لوازم خانگی است.

۵. تکه‌های نان درون توستر را جدا کنیم.

شاید خیلی از ما ندانیم که اکثر توسترهای امروزی، یک سینی مخصوص خرده‌ها و تکه‌های نان دارند. اگر این محفظه‌ها را برای مدت طولانی خالی نکنیم، خطر آتش‌سوزی افزایش پیدا می‌کند. بهتر است که هفته‌ای یک بار این محفظه را خالی کنیم.

۶. نظافت شعله‌زن اجاق‌گاز را انجام دهیم.

تکه‌های غذایی که روی گاز پخش می‌شوند، مانع جرقه و آتش مناسب شعله‌زن اجاق خواهد شد. این کار ممکن است نیازمند انرژی زیادی باشد و عمر اجاق‌گاز را در درازمدت کاهش دهد. برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی، می‌توانیم با یک مسواک تکه‌های غذای روی شعله‌زن را جدا و سپس اجاق‌گاز را تمیز کنیم.

هزینه لوازم خانگی

۷. فیلتر آب را برای کاهش هزینه لوازم خانگی عوض کنیم.

فیلترهای آب ممکن است پس از مدتی با ته‌نشینی و رسوب مواد مواجه شوند. این کار باعث می‌شود که آب با سختی بیشتری از درون آن‌ها عبور کند. گفته شده که بهترین زمان برای تعویض فیلترها بین ۳ تا ۶ ماه است، اما هر وقتی که متوجه تغییر در فشار یا رنگ آب شدیم، بهتر است که فیلترها را عوض کنیم.

۸. شلنگ‌های ماشین لباسشویی را بررسی کنیم.

شاید اغراق نباشد اگر بگوییم همه ما تجربه آب‌گرفتگی ناشی از ماشین‌های لباسشویی را در زندگیمان داشته‌ایم. برای جلوگیری از این اتفاق، باید شلنگ‌های متصل به این دستگاه را به صورت مرتب بررسی کنیم و به دنبال هر نوع نشتی کوچک و بزرگی باشیم. بعضی مواقع، حتی تغییر شکلی جزئی در شلنگ نیز ممکن است به سوراخ شدن و پخش گسترده آب ختم شود. با این کار علاوه بر هزینه لوازم خانگی در مصرف آب نیز صرفه جویی کرده ایم که بهترین زمان برای تغییر شلنگ‌ها هر ۵ سال یک بار است.

۹. خشک‌کن لباس‌ها را گرم کنیم تا مانع افزایش هزینه لوازم خانگی شویم

می‌توانیم با باز کردن فیلتر پرزمانند دستگاه خشک‌کن لباس، مانع اتلاف انرژی شویم و عمر مفید این دستگاه را افزایش دهیم. ابتدا فیلتر را زیر شیر آب بگیریم و اگر دیدیم که آب را روی خود نگه می‌دارد، پس وقت نظافت آن فرا رسیده است. با استفاده از یک فرچه سفت، روی فیلتر را با کمی ماده شوینده و آب داغ تمیز کنیم.

 

ساعتمراقبت از لوازم خانگی شاید کار ایده‌آل هیچ‌کدام از ما در خانه نباشد، اما برای افزایش عمر مفید آن‌ها بهتر است که این کارها را انجام دهیم. در این صورت، دیرتر به سراغ تعمیرکارهای حرفه‌ای و متخصص خواهیم رفت و هزینه زیادی را پس‌انداز خواهیم کرد.

 

منبع: spruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*