رهن یا اجاره؟ مساله این است

تبدیل اجاره به رهن

همیشه قبل از اینکه به دنبال خانه برای اجاره بگردیم اولین مسئله‌ای که ذهنمان را مشغول می‌کند این است که به چه صورت تبدیل اجاره به رهن را انجام دهیم، از پس چه میزان رهن یا اجاره برمی آییم و با بودجه‌ و پس اندازی که در اختیار داریم می‌توانیم چه مقدار برای رهن و چه مقداری برای اجاره کنار بگذاریم.

از چه ابزارهایی برای اینکار می توانیم استفاده کنیم؟

گاهی اوقات پاسخ به این سؤال که برای اجاره یا رهن باید چه مقدار پرداخت کنیم و اینکه بخواهیم هریک را به دیگری تبدیل کنیم خیلی مشکل‌ساز و پیچیده خواهد شد. باید مسائل مختلفی مانند محله، متراژ و عمر ساختمان را بررسی کنیم و اطلاعات کافی از نحوه تبدیل اجاره به رهن داشته باشیم تا بتوانیم به رقمی درست بر اساس معیارهایمان برسیم.

چه مواردی را برای تبدیل اجاره به رهن یا بالعکس باید بدانیم؟

برای شروع باید بدانیم که قیمت اجاره بر اساس یک چهارم تا یک ششم قیمت خانه محاسبه می‌شود که در صورت نوساز بودن خانه حدود یک چهارم و هرچه از عمر ساختمان گذشته باشد به یک ششم نزدیک‌تر خواهد شد. فرمول آن نیز به این صورت است که متراژ را ضربدر قیمت خانه کرده و آن را تقسیم بر۴ یا ۶ کنیم (یک چهارم در صورت نوساز بودن و یک ششم در صورت چند سال ساخت بودن)؛ به این روش می‌توانیم رهن کامل خانه را محاسبه کنیم.

تبدیل رهن به اجاره

اما اگر تمایل داشته باشیم که بخشی از مبلغ اجاره خانه را به‌صورت رهن و بخشی را به صورت اجاره ماهیانه پرداخت کنیم و یا در واقع فرمول تبدیل رهن به اجاره را بدانیم باید این طور در نظر بگیریم که تقریباً به ازای هریک میلیون تومان، باید ۳۰ هزار تومان اجاره تخمین بزنیم. برای مثال اگر خانه موردنظرمان ۸۰ میلیون تومان رهن کامل باشد و ما ۵۰ میلیون برای رهن کنار گذاشته‌ایم باید ماهیانه مبلغی معادل ۹۰۰ هزار تومان اجاره بدهیم.

ساعتبا این وجود گاهی نرخ محله‌های مختلف در مناطق مختلف ممکن است کمی پایین‌تر یا بالاتر از نرخ کلی باشد و بر اساس شرایط نیز تغییرات بسیاری در آن مشاهده کنیم که می‌توانند به دلیل عواملی چون نوسان قیمت خانه و نرخ سود بانکی باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*