انواع سند ملکی

خرید خانه مقوله‌ای است که با کاغذبازی‌های بسیاری همراه است و درصورتی‌که به‌عنوان خریدار شناخت درستی از آن نداشته ‌باشیم ممکن است در آینده ما را با مشکلات فراوانی مواجه کند. سند ملکی ما را در برابر مشکلات معامله انجام شده محافظت می‌کند و باید مطمئن شویم که به‌طور قانونی و حقوقی و به‌درستی تکمیل شده باشد.

سند ملکی

سند ملکی قرارداد و یا توافق‌نامه‌ای برای فروش خانه است که شامل شرح مفصل و کاملی از اموال و شرایط توافق شده میان خریدار و فروشنده است که مشخصات ملک و مالک، تصویر نقشه، ملاحظات حقوقی ملک و محدودیت‌های نقل و انتقالات در آن با جزئیات درج می‌شود.

این سند می‌بایست در اداره ثبت اسناد و یا دفترخانه اسناد رسمی و یا مأمورینی که بر طبق مقررات حدود صلاحیت آن مشخص شده است تنظیم شود.

انواع سند ملکی

تفاوت سند رسمی و عادی

سندها به‌طور کلی به دو دسته رسمی و عادی طبقه‌بندی می‌شوند. اسنادی که در اداره ثبت اسناد و مدارک یا دفاتر اسناد رسمی و یا در حضور مآموران رسمی تنظیم می‌شوند در دسته اسناد رسمی قرار می‌گیرند. در مقابل، مبایعه‌نامه، قولنامه و اجاره‌نامه‌ و کلیه اسنادی که توسط مشاورین املاک و آژانس‌های مسکن تنظیم می‌شوند جز اسناد عادی به حساب می‌آیند.

علاوه بر این، اسناد ملکی بر اساس شرایط و نوع ملک نیز به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند که در ادامه هریک را توضیح داده‌ایم.سند ملک

 

سند شش‌دانگ

سند شش‌دانگ درواقع مشخص کننده موقعیت ملک است و شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین را مشخص می‌کند. این نوع سندی است که مالکیت کامل آن برای یک نفر می‌باشد. سند شش دانگ در حقیقت مالکیت کامل فرد را در مورد یک ملک با تمام متعلقات آن اثبات می‌کند و به همین دلیل جز معتبرترین اسناد ملکی است.

سند بنچاق

در گذشته و قبل از آن که سیستم ثبت اسناد به صورت متمرکز و رسمی شکل بگیرد سازمان مشخصی برای این کار وجود نداشت. بنابراین مردم قراردادهای مختلف خود مثل خرید و فروش و یا هرچیز دیگر را میان خودشان و با توافق طرفین می‌نوشتند. قرارداد نوشته شده را برای امضا پیش علما و یا افراد معتمد و سرشناس محل زندگیشان که در میان اهالی از مقبولیت خوبی برخوردار بودند و به قول معروف حرفشان سند بود می‌بردند. به این سندها سند بنچاقی می‌گفتند و امضای افراد معتمد و سرنشاس تعیین کننده اعتبار این سندها بود.

سند منگوله دار

سند منگوله‌دار سندی است که برای اثبات صحت و اعتبار آن به وسیله یک نخ و یک تکه سرب که به شکل منگوله‌ای از آن آویزان است پلمپ شده. در حقیقت ایجاد پلمپ سربی بر روی این گونه سندها به منظور تآیید صحت و اعتبار آن‌هاست. سند منگوله دار سند بسیار معتبری است و به لحاظ حقوقی مالکیت فرد را به طور کامل تآیید می‌کند.

سند رهنی

سند رهنی مربوط به املاکی است که در زمان خرید آن‌ها از وام و تسهیلات بانکی استفاده شده است. به طور مثال اگر ما خانه‌ای را با استفاده از وام بانک مسکن بانک مسکن خریداری کنیم سند خانه ما تا زمان پرداخت تمام اقساط خانه در رهن بانک قرار خواهد گرفت. به این معنی که در خود سند عبارت سند رهنی درج شده و این سند تا زمان تسویه کامل تسهیلات در نزد بانک خواهد ماند. پس از اتمام اقساط وام صاحب ملک باید تقاضای فک رهن بکند و پس از طی مراحل قانونی سند خود را از رهن بانک خارج کند. در صورتی که فرد وام گیرنده نتواند در مدت زمان مقرر وام خود را تسویه کند بانک حق آن را دارد که ملک را تصرف کند.

سند مشاع

درصورتی‌که سند خانه به دو نفر یا بیشتر تعلق داشته باشد آن را مشاع می‌نامیم که چندین مالک به‌طور همزمان در آن سهیم هستند.

سند تک‌برگی

درگذشته اسناد به‌صورت دفترچه یا چند برگ بودند اما امروزه یک سند تک‌برگ با فرمت مشخص برای مالکیت خانه توسط مراجع رسمی تائید شده است که به‌عنوان سند در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

سند قولنامه ای

گفتیم که سند بنچاق سندی است که در گذشته توسط خود افراد ثبت شده و به امضای افراد معتبر رسیده است. از زمان تشکیل سازمان رسمی ثبت اسناد طبق قانون کلیه صاحبان سندهای بنچاقی باید برای دریافت سند رسمی اقدام می‌کرده‌اند اما همچنان املاک زیادی هستند که برای دریافت سند رسمی اقدام نکرده‌اند و با همان اسناد بنچاقی اقدام به معامله ملکشان می‌کنند.

معامله این نوع املاک در بنگاه‌های معاملات املاک از طریق مبایعه نامه یا قولنامه انجام می‌شود. از آن جا که در حقیقت سند قطعی برای خرید و فروش با اسناد قولنامه‌ای وجود ندارد این نوع سندها اعتبار کم‌تری در مقایسه با سند رسمی و تک برگ دارند.

سند عرصه و اعیان

امروزه خانه‌ها بیشتر از نوع آپارتمان می‌باشند که هر آپارتمان شش‌دانگ دارای دو سند عرصه و اعیان است. عرصه سند مربوط به زمین و اعیان ساختمانی است که بر روی زمین بنا شده است.

سند تفکیکی

زمانی که ملک میان چند نفر تقسیم شود و هر بخش مشخص از آن متعلق به شخصی باشد سند تفکیکی دریافت می‌کنیم.

تبدیل سندهای مختلف

نکته مهمی که باید بدانیم این است که امروزه به دلایل مختلف امکان تبدیل انواع مشخصی از سندها به یکدیگر وجود دارد. به طور مثال تبدیل سند مشاع به سند شش دانگ یا سند منگوله‌دار به سند تک برگ و یا سند عادی به رسمی. هر یک از این موارد شرایط و مراحل متفاوتی دارد که در مقالات جداگانه به بررسی دقیق این موارد می‌پردازیم.

2 دیدگاه

  1. باسلام خدمت مدیران بانک محترم مسکن ماچهارنفرهستیم وشرایط این وام خوب است ولی کمی اقساط اش زیاداست لطفا مبلغ وام رابه صدوبیست میلیون برسانیدواقساط اش راکم کنید

    1. جناب آقای امیری عزیز
      ما صرفا بلاگی برای اطلاع رسانی در حوزه های مختلف املاک هستیم و امیدواریم که بتونید از مقالاتی که منتشر میشه استفاده لازم رو ببرید.
      روز خوبی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*