لوله کشی و تاسیسات

اگر قسمتی از لوله‌کشی ساختمان آسیب ببیند بسیاری از اثاثیه منزل و اموالمان را از دست می‌دهیم. لوله‌ها ممکن است بر اثر گذشت زمان، تعمیر نکردن، تغییر شدید آب‌وهوا، نصب نادرست یا استفاده از لوازم خراب در هنگام نصب از کار بیافتند. در این مقاله سعی کردیم ترفندهای لوله‌کشی خانه را با هم بررسی کنیم.

چرا مواد مورد استفاده در لوله‌کشی ساختمان اهمیت دارد؟

باید خانه‌هایمان را بررسی کنیم تا ببینیم در سیستم لوله‌کشی ساختمان از چه موادی استفاده شده است. مواد مختلف طول عمر متفاوتی دارند و مشکلات متفاوتی ایجاد می‌کنند. وقتی خانه‌ای را می‌خریم گزارشی از ارزیابی و بررسی نقاط مختلف آن به ما می‌دهند که نوع لوله‌کشی ساختمان هم در آن درج شده‌است. مثلاً در خانه‌های قدیمی از خاک رس استفاده شده که از مواد مدرن امروزی زودتر فرسوده می‌شود. لوله‌کشی خانه هم بسته به موادی که در آن استفاده شده عمر متفاوتی دارد:

مس: بالای ۵۰ سال
برنج: ۴۰ تا ۴۵ سال
چدن: ۷۵ تا ۱۰۰ سال
استیل گالوانیزه: ۲۰ تا ۵۰ سال
لوله‌کشی PVC هم عمر نامحدود دارد.

میزان دوام این لوله‌کشی‌ها حیرت‌آور است اما علاوه بر این‌ها باید واشرها، لوازم نصب و دیگر اجزای مکانیکی که لوله‌ها را به شیرهای خانه متصل می‌کنند هم در نظر بگیریم. استفاده از شیرهای قدیمی و لوازم اتصال اسقاطی باعث چکه کردن یا منفجر شدن لوله و سرازیری آب می‌شود.

علامت‌هایی که نشان می‌دهند لوله‌کشی ساختمان نیاز به تعمیر دارد

واضح‌ترین علامتی که نشان می‌دهد لوله‌کشی ساختمان مشکل دارد، ترک‌های واضح روی لوله، چکه کردن و زنگ‌زدگی لوله‌هاست اما نشانه‌های دیگری هم هستند که از این مسئله خبر می‌دهند؛ نم‌گرفتگی پشت قرنیزها، سینک یا دیوار پشت ظرف‌شویی، مشاهده لک آب روی زمین یا برآمدگی کف‌پوش و همچنین رنگ نارنجی زنگ آهن یا خوردگی روی لوله‌های آب همگی نشان‌دهنده فرسودگی سیستم لوله‌کشی خانه هستند.

فشار آب کم نیز علامت گرفتگی لوله یا نشتی لوله در قسمت‌های اتصال است. صدای قژقژ و تق‌تق از لوله‌ها نشان می دهد که لوله، هوا یا جرم گرفته‌است. باد کردن محیط‌های اطراف لوله، گرفتگی بر اثر رطوبت و تجمع قارچ و لجن هم نشانه چکه کردن لوله‌هاست. وقتی راه‌آب سینک می‌گیرد و برای باز کردن آن نیاز به مواد شیمیایی یا فنر لوله‌بازکن داریم، با یکی دیگر از نشانه‌های گرفتگی لوله‌ها مواجه هستیم.

لوله کشی ساختمان

تعمیر بهتر است یا تعویض

برای خارج کردن مواد داخل لوله‌ها و تعویض لوازم اتصال یا شیرهای خانه به لوله‌کش احتیاجی نداریم و حتی لوله‌هایی که روکش فرسوده دارند را هم خودمان می‌توانیم تعویض کنیم. البته اگر لوله‌های فرسوده پشت دیوار یا زیر زمین قرار گرفته باشند، باید خودمان را برای خرابی دیوارها و بازسازی آن آماده کنیم.

البته منطقی است که هنگام بازسازی آشپزخانه، حمام، دستشویی یا زیرزمین لوله‌کشی ساختمان را هم تعویض کنیم. اگر در قسمت‌های دیگر لوله‌کشی خانه نشانه‌ای از چکه کردن نبود، برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانیم فقط قسمت‌های فرسوده را تعویض کنیم اما اگر قرار بود دیوارها را خراب کنیم، باید لوله های مخفی را هم بررسی کنیم شاید نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.

ساعتاگر پروژه تعمیر پیچیده شد، بهتر است شماره تماس یک لوله‌کش خوب را هم در دسترس داشته باشیم تا در صورت نیاز برای لوله‌کشی ساختمان از او کمک بخواهیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*