محاسبه مالیات بر درآمد

یکی از منابع مالی دولت مالیات اجاره سال ۹۸ است که از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می‌کند. معمولا تا پایان تیرماه هر سال اظهارنامه‌های مالیاتی باید برای اداره مربوطه ارسال شوند. یکی از این موارد مالیات بردرآمد املاک است که مالکان املاک اجاره‌ای چه مسکونی و چه تجاری موظف به پرداخت آن هستند. بنابراین صاحبان ملک باید از قوانین، شیوه محاسبه، ضرایب مالیاتی، جرائم و موارد دیگر اطلاع داشته باشند تا در آینده دچار مشکل نشوند. در ادامه این موضوع را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌ایم.

نحوه محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸

زمانی که تصمیم به اجاره دادن ملک خود می‌کنید می‌توانید قرارداد را به شکل‌های مختلفی تنظیم نمایید مانند رهن کامل خانه، رهن و اجاره یا اجاره کامل. مبلغ مالیات بر درآمد املاک اجاره تنها به مواردی اختصاص پیدا می‌کند که اجاره در آن پرداخت می‌شود درواقع به مبلغ رهن مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. البته در گذشته ۱٫۵ درصد رهن نیز شامل این موضوع می‌شد اما این روش درحال حاضر منسوخ شده است.

قانون مالیات اجاره سال ۹۸

براساس ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم برای ۲۵٪ از اجاره سالیانه باید مالیات پرداخت شود و ۷۵٪ آن معاف از مالیات است. اگر بخواهیم فرمولی کلی برای آن در نظر بگیریم می‌توان آن را به این صورت محاسبه کرد که ابتدا اجاره ماهیانه خود را در ۱۲ (تعداد ماه‌های سال) ضرب کنید، هزینه استهلاک و تعمیرات ملک تجاری را از آن کسر کنید و سپس ۲۵ درصد آن را حساب نمایید یعنی:

بیشتر بخوانید
پشت‌نویسی قرارداد اجاره: چطور تمدید قرارداد اجاره را خودتان انجام بدهید؟

{۱۲ ×(اجاره‌بهای ماهیانه- هزینه‌های استهلاک و تعمیرات ملک)} × ۲۵ ٪ = درآمد مشمول مالیات سالانه

فرمول بالا در حالت کلی و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص درست است اما بسته به این که درآمد مربوط به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد یا اینکه نوع اجاره‌نامه عادی یا رسمی تنظیم شده عدد متفاوتی به دست خواهد آمد. البته معافیت‌های مالیاتی نیز نباید فراموش نشوند زیرا آن‌ها نیز نقش مهمی در مبلغ نهایی مالیات شما ایفا خواهند کرد.

مالیات اجاره سال ۹۸

نرخ مالیات اجاره سال ۹۸

جدول محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ برای اشخاص حقیقی

در این حالت مبلغ به صورت پلکانی محاسبه می‌شود، برای مشخص شدن ضریب مالیاتی برای اشخاص حقیقی طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم می‌توان آن را طبق جدول زیر در نظر گرفت:

ضریب مالیاتی میزان درآمد
۱۵ درصد تا ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۲۰ درصد بین ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تا ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۲۵ درصد بیشتر از ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال

 

علاوه بر این توجه کنید که مطابق تبصره ۹ ماده ۵۳ در صورتی که مستاجرین اشخاص حقوقی اعم از دولتی یا خصوصی و یا نهادهای عمومی غیردولتی باید ظرف مدت ده روز پس از کسر، مالیات مربوطه را پرداخت و رسید آن را به موجر ارائه دهند.

محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ برای اشخاص حقوقی

براساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقوقی باید مالیات اجاره را با نرخ ۲۵٪ بپردازند. تنها مسئله‌ای که باید در نظر بگیرید این است که مالیات بر درآمد اجاره جز مالیات‌های تکلیفی است و توسط شخص دیگری از مودی وصول و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می شود. لذا قانون مستأجر را مکلف کرده است که از اجاره پرداختی به موجر (صاحب ملک) مالیات اجاره را کسر کند و مابقی اجاره را به موجر پرداخت کند. بنابراین در بحث اجاره یک کسرکننده داریم که مستأجر است و یک مؤدی که موجر است.
همچنین مستاجر موظف است هرماه این مبلغ را واریز کند و در صورتی که این کار را در موعد مقرر انجام ندهد شامل ۲/۵٪ جریمه ماهیانه خواهد شد.

بیشتر بخوانید
راهکارهای مذاکره موفق برای راضی کردن صاحب‌خانه

مراحل پرداخت مالیات بر درآمد املاک

درنهایت برای واریز مبلغ باید پروسه‌ زیر توسط مودی یا موجر به سازمان امور مالیاتی انجام گیرد:

  1. تکمیل و تسلیم فرم اظهارنامه توسط مالک (مؤدی) به اداره امور مالیاتی
  2. بررسی اظهارنامه مالیاتی مالک
  3. صدور برگه تشخیص و ابلاغ به مؤدی

جرائم مالیاتی

درصورت عدم تسلیم اظهارنامه در زمان تعیین شده معادل ۱۰ درصد مالیات، جریمه خواهید شد که شامل بخشودگی نخواهد داشت و طبق ماده ۱۹۲ قانون ملزم به پرداخت آن هستید.
علاوه بر این برای محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ نیز براساس ماده ۱۹۰ قانون مالیاتی، اگر مالیات را در موعد مقرر پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل ۲/۵ درصد را بابت هر ماه دیرکرد باید بپردازید. از سوی دیگر با عدم رعایت این موارد تخفیف‌هایی که ممکن است طی سال‌های آینده بابت پرداخت به موقع دریافت کنید را از دست خواهید داد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*